wtorek, 14 listopada 2017

Proste czynności dla bliskości, czyli jak spędzać dobrze czas z dzieckiem do 12 miesiąca życiaKołysanki
Kołysanie, bujanie  z wykorzystaniem spokojnej muzyki z pewnością sprawi dziecku przyjemność. Jeszcze nie tak dawno odczuwało podobny ruch w macicy. Dźwięk, muzyka, rytm... wpływają na dobre samopoczucie. W tym temacie można eksperymentować, poszukiwać swoich ulubionych "uspokajaczy".


Pielęgnacje
Z czym Wam się kojarzą? Z pewnością widzicie tu wanienkę, mydełko, oliwkę i wszelkie inne pachnące asortymenty stosowane podczas kąpieli. Ale pielęgnacja niejedno ma imię - może również wskazywać na inne przyjemne rytuały: rozmowę, głaskanie, nucenie. Najważniejszy jest kontakt, bliskość, relacja - po prostu bycie razem, dzięki czemu wszyscy czujemy się kochani i bezpieczni.

Bzz, bzz
Palcem wskazującym zataczaj koła w powietrzu coraz bardziej zbliżając się do dziecka. Mów do niego: "Leci pszczółka, leci, bzzz, bzzz prosto pod... paszkę". Uśmiechaj się, stwarzaj wesołą atmosferę. Można tu wymyślać do woli miejsca, w które dolatuje pszczółka: uszko, nosek, nóżka. Najważniejsze: przyjemność i dobra zabawa. Już widzę tę uśmiechniętą buźkę, piszczącą radośnie.

Słomka i oddech
Już to widzisz? Masz słomkę w którą dmuchasz strumień powietrza. Kieruj go delikatnie na różne partie ciałka Twojego dziecka. Mów do niego co robisz i na jakiej części ciała.

Halo, usłysz mnie
Kiedy niemowlę leży w łóżeczku na pleckach przejdź na jedną stronę łóżka i zawołaj je po imieniu. Gdy się odwróci zrób dokładnie to samo po jego drugiej stronie. Trenujcie te reakcje, są ważne. Brak reakcji na dźwięk powinien być niepokojący. Za każdym razem kiedy dziecko Cię usłyszy uśmiechnij się do niego, pogłaszcz je.Piosenka inscenizacyjna
Zbliżając się do dziecka wyrecytuj mu wierszyk albo go zaśpiewaj:

Ręce do machania
Nóżki do skakania
Palce do liczenia
A zęby do mycia.
Głowa do kiwania.
Uszy do słuchania.
Oczy do mrugania.
Usta do śpiewania.

Przy wymienianiu wskazywanych części ciała całuj je, przytulaj, ściskaj.
Turlanie
Ćwiczenie na miarę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Potrzebne będą kocyk i ... ostrożność dorosłego :) Unieś delikatnie jeden bok kocyka aż dziecko lekko przechyli się w bok. Obracaj dzieckiem na bok, mów do niego co robisz. Pomagaj sobie dłońmi.
Kiedy dziecko obraca się na plecach przytrzymuj delikatnie główkę. Ćwiczenie dobre dla dzieci między 3 a 6 miesiącem życia.

Mięciutkie i milutkie
Ta zabawa ma charakter relaksujący. Połóż dziecko na pleckach i nakryj je delikatną apaszką, chustą. Opisuj głośno jak przyjemny jest dotyk materiałem. Zmień pozycje z plecków na brzuszek.


Wierszyk na dobranoc

Małe dzieci mrużą już oczka
małym dzieciom już chce się spać.
Już do okien zbliża się nocka
będzie cichutko śpiewać i grać.
Siwa chmurka po niebie płynie,
siwy ptaszek za oknem śpi,
siwy świerszczyk zasnął w kominie,
zaśnij laleczko, śpij i Ty.Miłego przytulania całowania, dotykania, po prostu duuuuużżżżżo czułości!!!


Inspirację oraz pomysły zabaw zaczerpnęłam z książki: "Zabawy z niemowlakiem na każdy dzień. 365 gier i zabaw dla dzieci w wieku 0-12 miesięcy". Najlepszy poradnik dla rodziców. Jackie Silberg.
Zdjęcia pochodzą ze strony https://unsplash.com/

Brak komentarzy:

Popularne posty